Analyse Malling

Inflasjonen steg som ventet i august

Skrevet av Kjetil Martinsen | Sep 10, 2026, 6:40:19 AM

Etter to måneder på rad hvor kjerneinflasjonen, målt ved KPI-JAE, var overraskende lav på 2,7%, spratt den opp som ventet til 3,0% i august. Dette var mer i tråd med vårt anslag på 3,1%, mens Norges Bank hadde anslått 3,3%.

Årsveksten i total KPI var 3,3%, også der en økning på 0,3pp fra forrige måned.

Ikke uventet var det reduksjonen i barnehageprisene i fjor, og året før, som ikke ble gjentatt i år, som bidro til at kjerneinflasjonen spratt opp nå i august. En økning i SFO/AKS-prisene i år bidro også til å trekke denne delen av KPI opp.

Det var nokså små endringer i både strøm- og drivstoffprisene nå i august, men det er ventet at særlig drivstoffprisene stiger markant fra september. Dette, sammen med økte baseeffekter for strømprisen, kommer til å trekke årsveksten i KPI markant opp gjennom høsten med en topp i oktober på rundt 3,6%. I november kommer inflasjonen nok til å avta igjen, ned mot 3,2%, før vårt anslag i desember er 3,0%.

Det er fremdeles svært usikkert hva Norges Bank gjør med styringsrenten om kun to uker. Svakere inflasjon, en sterkere krone og noe svakere utvikling i norsk økonomi taler alle for at styringsrenten holdes uendret nå i september. Samtidig bidrar økte renter blant våre handelspartnere og det faktumet at inflasjonen har vært over målet i allerede flere år til å trekke i retning av en økt rente også her hjemme. Vår prognose fra den siste Markedsrapporten tilsier en siste økning i styringsrenten nå i september til 4,5%, men usikkerheten har tiltatt og dagens tall ga ingen klar retning på hvor vi lander. Til syvende og sist, er det nok signalene fra Regionalt nettverk neste uke som blir tungen på vektskålen for Norges Bank.